עיצוב גן זן – עקרונות והיסטוריה

גני זן, שמקורם בנזירים בודהיסטים לפני מאות שנים, הפכו לכל הזעם לאחרונה. שילוב של איזון של אלמנטים טבעיים וארכיטקטוניים ותערובת של עיצוב צנוע ופשוט לצד שללי טבע, גנים אלה מציעים שלווה ויופי בשפע. באשר לאיזון זה, גנני הזן דבקים בעקרון היין (נקבה) והיאנג (הזכר). כל פן של גן זן מאופיין בזה או אחר, כלומר מים הם יין; כדור הארץ הוא יאנג. התגלמותו של גן זן מושגת כאשר האיזון בין יין ויאנג לפנג שואי הרמוני; זה נצמד לעקרון שני של עבודה עם נטיות הטבע ככל שהנוף שלך מאפשר.

נועד לייצר אפקט תלת-ממדי של גובה ועומק, גן זן מתוכנן עם חזית ורקע כדי למשוך את המיקוד של האדם. הרמוניה רבה יותר מושגת על ידי איזון של צבעים, גדלים וצורות צמחיה שונים, כך שאף צמח אינו מציף. עצים ושיחים גדולים יותר הממוקמים בחלק האחורי של הגינה שלך מציעים פרטיות ורקע טבעי. עוד טיפים לפנג שואי לגן הזן שלך?

שתילה לאקלים שלך: טחבים, כיסויי קרקע, עשבי נוי, פריחה פורחת, שיחים ועצי מוקד, בגבהים, צבעים ומרקמים מגוונים, מוסיפים חיוניות שופעת לגינה שלך. צמחים עמידים לבצורת משגשגים באזורים החוליים של גן זן והם מושלמים לאזורי גשמים נמוכים. אזוב וכיסויי קרקע בעלי תחזוקה נמוכה משמשים לריכוך קווים ישרים, כגון שבילים קיימים, וקידום זרימת צ’י. בחר צמחים שיפרחו באזור שלך.

סלעי הטבע: הסלעים נותנים מימד לגן זן. הם משקפים קביעות וכבוד לחלוף הזמן, תוך הוספת אנרגיה ורגש לנוף שלך. בחר סלעים ואבנים ייחודיים, ארגן אותם על פי המאפיינים והמידות המיוחדים להם; מקם אותם במקום המתאים ביותר לזרימת הגינה שלך. בחר אבנים חלקות ובלויות היטב לתוספת הערעור.

תכונות מים: לכל האלמנטים יש מטרה בגינת זן. תכונות מים כגון בריכות, בריכות ומזרקות מציעות אנרגיית יין ומעודדות צ’י מועיל. תאורת גינה להדגשת אזורים מיוחדים מאזנת את זה באנרגיה יאנג (זכר). קלטת את הרעיון. יסודות מים יכולים לכלול היבטים טבעיים שכבר נמצאים בנוף שלך, כלומר נחל או בריכה קיימים, או שניתן להוסיף אותם-באופן טבעי או מעשה ידי אדם. ניתן להשתמש גם בתצורות חול וחלוקי נחל לייצוג מים: חול מערבולת עם מגרפה או קצות אצבעות ליצירת אפקט מים סומק – המערבולת גם מקדמת את זרימת הצ’י בגינה שלך. למרות שטחי חול מקסימים, אני מעדיף להשתמש בהם במקביל לתכונות מים בפועל לעריכה דרמטית יותר.

שבילים ושבילים: שבילים לעולם אינם צריכים להיות ישרים, מכיוון שאנרגיית הצ’י אמורה לזרום בעדינות. גן זן משתוקק להתפתלויות וקימורים לריכוך קווים ישרים ושוליים, כי שביל מעוקל מעודד צ’י לנוע לאט יותר ובחופשיות. אם כבר יש לך שבילים ישרים, שתל אזוב כדי לרכך אותם; לאפשר לצמחים לגדול מעבר לקצוות כדי לעזור לצ’י להסתובב בחופשיות.

גשרים: רובנו ראינו את הדפס הצילומים או עשינו פאזל של גן הזן כשהגשר האדום הקטן משתרע על פני בריכת חבצלות מים – או שמא פרחי לוטוס? בלי קשר, גשרים מוסיפים יופי ומעוררים רגש לכל סוג של גינה והם אחד המרכיבים האדריכליים המתווספים לרוב לגן זן. העסיק אותם על פני תכונת מים, כדי לחבר אזורי גינה שונים ולהציע גישה ונופים של הגן שלך שלא יהיה ניתן להשיג אחרת.

מוקדים וקישוטים דקורטיביים: אלה הם תכונות אדריכליות אחרות כדי לשפר את האווירה בגינה שלך וליצור תחושת מרחב. עששית תלויה, פסלון בודהה או עבודות עץ מהגוני מוסיפים לתחושה של גן זן. סלע מונח וייחודי המוטבע חלקית בכדור הארץ וכמה פנסי חצר סולאריים להשלמת התכונות המיוחדות שלך יוסיפו יופי בצורה הוליסטית.

שערים ונמלים: אחד המאפיינים הטובים ביותר של גן זן? אתה יכול ליצור אחד בכל מקום – אפילו בשטח הקטן ביותר. באמצעות מיקום תכונות מתוכנן היטב, האשליה של שטח ועומק נוספים אפשרית. שער הממוקם בכניסה לגינה שלך ישפר את האשליה של מרחב נוסף. Arbors מושכים את העין קרוב או רחוק ומהווים דרכים נפלאות להעניק את מהות הפרטיות תוך הוספת יופי לגינתכם. טיפוס גפנים פועל כאן היטב לקידום תחושת שלווה.

בין אם מדובר בנישה מיוחדת ומושכת את העין בחצר שלכם ובין אם זה נושא מקיף, גן זן מספק מקום יפה להירגע ולהרהר בו. מעל לכל, גן הזן שלך אמור להציע מרחב מחיה חיצוני לשיתוף עם משפחה וחברים.


Source by Steve Boulden

About admin

Check Also

Japans berühmte japanische Gärten

Es gibt eine sehr interessante Geschichte der japanischen Gärten. Hier ist ein Vorgeschmack auf einige …

Leave a Reply

Your email address will not be published.