עיצוב גינות יפני – מים יבשים

מים יבשים נפוצים מאוד בגנים היפניים, וגם הם מושכים את העין. חכה רגע, אני יכול לשמוע אותך מטיל ספק במונח ‘מים יבשים’- זאת סתירה במונחים לא? ובכן, כן ולא! וזה החלק NO שאני מתרכז בו במאמר הקטן הזה. אבל הרשה לי להבהיר את כללי מקורות המים והתכונות בסוגי גינות ספציפיים אלה.

מקורות מים בגנים מסוג זה צריכים להיראות טבעיים ככל האפשר ולהשתלב עם הסביבה. מזרקות לא קיימות בגנים יפנים, מפלים כן, אבל מזרקות לא. הם מעשה ידי אדם ולא ‘טבעיים’ במראה. שלא תבינו לא נכון אני לא ‘מזרקה’, רק עם גינות יפניות יש כללים מסוימים שצריך להקפיד עליהם. אם באמת רצית מזרקה בגינה יפנית, זה לא פשע מתועב אבל הגינה שלך לא תהיה אותנטית לחלוטין!

זרמים- כמעט תמיד מעשה ידי אדם הם חלק גדול מהגינון היפני, לעתים קרובות הם בנויים עם קימורים המעניקים להם מראה טבעי יותר. מיקום הפנסים נעשה לעתים קרובות יותר על ידי נחלים או בריכות בתוך גינה. זה מייצג את הנקודות והזכרים של ‘מים’ ו’אש ‘.

מושג זה ידוע במסורת היפנית בשם YIN ו- YANG. לכל נחל בגינה יפנית יהיו פגמים מכוונים שתוכננו לתוכו, כך שיתנו ל’מים ‘מראה’ טבעי ‘ותחושה אורגנית. גם צורות הבריכות חייבות להיראות טבעיות מסיבה זו.

מים לעולם אינם מונחים במרכז הגן- במיוחד בריכות. לרוב יהיו בתוכם אבנים גדולות יותר כדי לדמות איים. לפעמים מקובל שיש להם מפל קטן. השימוש באבנים הוא תמיד מאוד מבני וסימטרי. זה חל גם על כל סוגי הגנים המזרחיים.

אוקיי, זה הדברים הרטובים מהדרך. בואו נעבור לקונספט והשימוש של ‘מים יבשים’ בגני זן. בגני זן הוא ישר למדי קדימה- חול משמש לשכפול מים וזה הופך את שכפול הנוף הקטן להרבה יותר קל. גינת זן תראה לעתים קרובות נוף מיניאטורי עם תלוליות להרים וחול המתארים מים. החול מגולף כדי לתת לו מראה ‘מימי’ וניתן לגרוף אותו בסגנונות שונים שוב ושוב.

בגנים היפניים מופיעים ‘מים יבשים’ לעתים קרובות יותר מאשר בגינות ‘Karesansui’. זהו אחד הסוגים הפופולריים ביותר שאפשר לבקר בו או לנסות לעצב ולבנות ובשפה האנגלית זה אומר ‘נחל הרים יבש’. סוגים אלה של גינות יפניות ידועות בפשטות כגינות ‘יבשות’ ומושפעות רבות מהזן בודהיזם. הם שלווים, פשוטים וללא מים. סלעים משמשים לסמל המוני יבשה וה’מים היבשים ‘- או- SAND/GRAVEL מגולפים כדי שייראה כמו ים או גוף מים גדול. חכם מבריק וגם עם משמעות.

לפני מאות רבות של שנים גינה מסוג זה נבנתה על ידי ‘Senzui Kawarami’ בתרגום פשוט לאנגלית פירושו ‘אנשים הרים, נחלים ואפיקים’. הם היו אומני אומן במקצועם וייעודם והתמחו בבניית הגנים המדהימים של הזן. מקובל על החוקרים כי מקורם של סוגי גינות מסוג זה מגיע מסין, וכך גם היסטוריה והשפעות של גינות יפניות רבות. אבל זה כבר סיפור אחר …

גנים בסגנון זן הופכים יותר ויותר פופולריים בעולם המערבי. אנשים אוהבים את הרעיון של חצץ, סלעים, כמה נטיעות ברמה נמוכה ופנס אבן יפני מקושט שמוסיף שלווה ותנועה לחצר או לגינה שלהם בבית. הם לא כל כך קשים ליצור והספר שלי ’11 דרכים פשוטות להפוך את הגינה שלך ליפנית ‘ ייתן לך הרבה רעיונות שתוכל להמשיך איתם כמעט מיד. אתה יכול לתבוע עותק חינם באתר שלי:

http://www.turnyourgardenjapanese.com


Source by Russell Chard

About admin

Check Also

Japans berühmte japanische Gärten

Es gibt eine sehr interessante Geschichte der japanischen Gärten. Hier ist ein Vorgeschmack auf einige …

Leave a Reply

Your email address will not be published.